Najlepsze licea - brązowa szkoła 2022

Aktualności

Warsztaty w ramach projektu „Sukcesu nie mierzy się oceną"
2025.03.28

28 marca odbyły się warsztaty dla Naszych uczniów z zakresu fizyki prowadzone przez trenerów z Osady Wiedzy w ramach projektu „Sukcesu nie mierzy się oceną”. Uczniowie poznawali tajniki działania elektrowni jądrowych oraz węglowych podczas zajęć z fizyki. Dowiedzieli się jak te dwie formy produkcji energii wpływają na nasze życie codzienne i środowisko, jak energia jest przekształcana z paliwa w energię elektryczną oraz zrozumieli różnice pomiędzy tymi technologiami. Ponadto dowiedzieli się jak wygląda budowa atomu, poznali podstawy powstawania prądu elektrycznego, czym jest magnetyzm, aby zrozumieć w jaki sposób powstaje prąd elektryczny w obu elektrowniach. Zajęcia uświadomiły uczniom jak przyszłe technologie mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonego i ekologicznego świata. Sponsorem strategicznym projektu jest Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce https://pej.pl/o-projekcie

Czytaj całość
I miejsce drużynowo w Turnieju Wiedzy Pożarniczej
2025.03.28

28 marca 2025 r. uczennice: Karolina Szreder z 2C i Jagoda Waszkinel z 2G wzięły udział w etapie miejskim XXII Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W kategorii indywidualnej Karolina zajęła I miejsce i będzie reprezentować Rumię na zawodach powiatowych. Natomiast Jagoda zajęła ostatecznie IV miejsce. Ponadto w kategorii drużynowej szkół, dziewczęta wspólnie stanęły na najwyższym stopniu podium! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj całość
Goście z Cypru w ramach job shadowing Erasmus+
2025.03.28

W dniach 24 – 28 marca 2025 r. gościliśmy w naszej szkole panią Polę Hadjineofytou, Generalną Inspektor Szkolnictwa Średniego i Kierowniczkę Państwowych Instytutów Ministerstwa Edukacji Cypru oraz panią Christinę Kontemeniotou, nauczycielkę języka hiszpańskiego w szkołach średnich oraz Doradcę nauczycieli języka niemieckiego w Państwowych Instytutach Ministerstwa Edukacji Cypru. Panie realizowały projekt job shadowing w ramach programu Erasmus + i były szczególnie zainteresowane metodyką nauczania języka angielskiego, organizacją pracy szkoły, egzaminami zewnętrznymi oraz formami nadzoru nad szkołami średnimi. Obie panie uczestniczyły także w spotkaniu ze Starostą Powiatu Wejherowskiego panem Marcinem Kaczmarkiem, panią Iwoną Szczygieł – Członkiem Zarządu w Starostwie Powiatowym w Wejherowie oraz panią Marzeną Biernacką-Bauman – Naczelnikiem Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Wejherowie. W celu zapoznania się z organizacją edukacji dla dorosłych, obie panie odwiedziły również Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie, gdzie w czasie spotkania uzyskały od dyrektora pana Cezarego Lewandowskiego wiele informacji oraz miały szansę zwiedzić szkołę, w tym pracownie zajęć praktycznych.

Czytaj całość
II Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich
2025.03.27

27 marca 2025 r. nasi uczniowie: Martyna Hebel 3a, Hubert Trawicki 3a, Magdalena Bodnar 1a, Katarzyna Czerwińska 3g oraz rezerwowy w gotowości Sebastian Witucki 3g wzięli udział w II Powiatowym Turnieju Debat Oksfordzkich, który odbył się w PZS nr 4 w Wejherowie. W tym roku niestety nie udało się zająć miejsca na podium, jednak nasi reprezentanci zyskali nowe doświadczenie i zaprezentowali się wspaniale Zwyciężyli uczniowie z I LO w Wejherowie – zwycięzcom, organizatorom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i liczymy na rewanż w przyszłym roku!

Czytaj całość
Uczniowie z Włoch z wizytą w Starostwie Powiatowym
2025.03.26

Uczniowie z Włoch z wizytą w Starostwie Powiatowym🙌⤵️ Spotkanie odbyło się w ramach projektu wymiany młodzieży, udział w nim wzięli także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji na Cyprze, którzy realizują projekt „job shadowing” w ramach programu Erasmus ➕💼. ℹ️ Podczas spotkania goście poznali funkcjonowanie samorządu powiatowego, a także historię i kulturę naszego regionu. To była świetna okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych znajomości! Dziękujemy za wizytę i życzymy dalszych inspirujących przygód 👌 Udział w projekcie biorą uczniowie I Liceum Ogólnokształcące w Rumi 💪🏻

Czytaj całość
Gościliśmy w Naszej szkole autorkę biografii Lecha Bądkowskiego
2025.03.26

W dniu 26 marca gościliśmy w Naszej szkole autorkę biografii Lecha Bądkowskiego, a prywatnie jego córkę, Sławinę Komsulską-Bądkowską. Inicjatorem wydarzenia był Franciszek Wandtke, członek szkolnego koła regionalnego. Spotkanie było okazją do zapoznania uczniów z biografią wybitnego Pomorzanina. Bądkowski był jednym z czołowych intelektualistów Kaszub i Pomorza, a jego prace wywarły znaczący wpływ na kształtowanie się współczesnej myśli politycznej w regionie. W swojej twórczości podejmował wiele kluczowych dla regionu tematów, takich jak autonomia Kaszub, samorządność czy tożsamość narodowa. Ważne z perspektywy Naszej szkoły były także jego zainteresowania historią dynastii Sobiesławowiców – Książąt Pomorskich. Dziękujemy za ciekawe i niekonwencjonalne przedstawienie postaci Lecha Bądkowskiego oraz podarowanie do biblioteki szkolnej książek Jego autorstwa. Chcących zgłębić postać Lecha Bądkowskiego oraz innych ważnych postaci lokalnej historii odsyłamy do biblioteki szkolnej oraz do kółka regionalnego.

Czytaj całość
Projekt społeczny „Decybelomierz"
2025.03.26

W ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, uczniowie naszej szkoły prowadzą projekt społeczny o nazwie „Decybelomierz". Zespół tworzą: Agata Wojciechowska 3h, Agata Gomułka 3b, Julia Kołodziejczyk 3h i Piotr Stęchły 3h. Celem projektu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat problemu otaczającego nas hałasu oraz jego wpływu na nasze zdrowie i jakość życia. Uczniowie postanowili poruszyć ten temat, ponieważ uważają, że jest on często niezauważany, mimo że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) hałas jest jednym z najważniejszych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia człowieka. W ramach projektu zespół stworzył stronę internetową www.decybelomierz.pl, na której znajdują się m.in. materiały edukacyjne, test słuchu oraz quizy. Decybelomierz można śledzić także na platformach społecznościowych np. Facebook czy Instagram (linktr.ee/Decybelomierz). Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.decybelomierz.pl i poszerzenia swojej wiedzy na temat hałasu

Czytaj całość
27. Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - KOLOSY
2025.03.21

21 marca, dokładnie w dniu kalendarzowej wiosny, klasa 3E wybrała się na 27. Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - KOLOSY. Mieliśmy okazję uczestniczyć w relacji z rejsu dookoła Islandii, odkrywać kulturę wypasania bydła w Australii, parki narodowe Ameryki Północnej i Nowej Zelandii oraz posłuchać historii z rejsu kajakiem po rzece Odrze.

Czytaj całość
Marcowa wycieczka do Warszawy
2025.03.21

W dniach 20-21 marca, młodzież naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Sejm RP na zaproszenie posłanki Wiolety Tomczak. Z galerii sejmowej przyglądaliśmy się obradom sejmowym, a przewodnik i posłanka opowiedzieli o historii polskiego parlamentaryzmu i trybie pracy izby poselskiej. Wieczorem oglądaliśmy spektakl "Dziady" na deskach Teatru Narodowego. W piątek zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Stare Miasto. Tego dnia byliśmy też na Wojskowych Powązkach - cmentarzu, gdzie pod brzozowymi krzyżami spoczywają powstańcy warszawscy, a także bohaterowie "Kamieni na szaniec"- Rudy, Alek i Zośka. Zapaliliśmy znicze na grobach powstańców styczniowych, warszawskich, żołnierzy bitwy warszawskiej 1920 r. i Żołnierzy Wyklętych.

Czytaj całość
Książęcy Dzień Wiosny 2025
2025.03.21

W miniony piątek, 21 marca, w naszej szkole odbył się Książęcy Dzień Wiosny – wyjątkowe wydarzenie promujące zdrowy styl życia oraz ekologię. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję wziąć udział w inspirujących aktywnościach i zaprezentować swoje talenty. Spotkanie rozpoczął Pokaz Mody Ekologicznej. Kreatywność uczestników była imponująca, a stroje wykonane z materiałów recyklingowych zaskakiwały pomysłowością. Klasowy turniej wiedzy o zdrowym odżywianiu okazał się emocjonującą rywalizacją. Zwyciężyła klasa 2c pokonując rywali o 1 pkt. Gratulujemy szerokiej wiedzy i świetnej pracy zespołowej! Podczas kolejnej części klasy zaprezentowały filmy promujące zdrowy styl życia, które pokazały, jak ważne są codzienne nawyki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Książęcy Talent Show dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji. Mieliśmy okazję podziwiać różnorodne talenty – od śpiewu i tańca po wyjątkowe występy artystyczne. Po burzliwych obradach jury postanowiło przyznać główną nagrodę Kornelii Krajnowskiej z klasy 1a. Gratulujemy! To był dzień pełen pozytywnej energii, radości i inspiracji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom i organizatorom za zaangażowanie oraz wspaniałą atmosferę.

Czytaj całość
Wizyta w Colegio Diocesano La Presentaciòn w Maladze
2025.03.21

W dniach 17 – 21 marca br. dyrektor PZS nr 1 w Rumi Lucyna Penkowska i wicedyrektor Tatiana Łapińska obserwowały funkcjonowanie Colegio Diocesano La Presentaciòn w Maladze podczas wizyty job shadowing w ramach programu Erasmus +. Placówka, prowadzona przez katolickie stowarzyszenie Fundaciòn Victoria zrzeszające 24 szkoły, składa się z oddziałów przedszkolnych, edukacji wczesnoszkolnej, szkoły podstawowej oraz średniej I i II stopnia. Wizyta była bardzo udana. Oprócz obserwacji ciekawych lekcji, rozmów z pomocnymi, otwartymi uczniami i uczennicami oraz nauczycielami, udało się uzyskać informacje dotyczące zarówno szkoły, jak i systemu edukacji w Hiszpanii, a także nakreślić możliwości dalszej współpracy. Podziękowania kierujemy w stronę pana Erica Horne’a, dzięki któremu ta wizyta była możliwa, pani Laury Berrocal Montañéz – dyrektora szkoły, szkolnej koordynator programu Erasmus + i anglistce pani Lorenie Cortéz, pani Melissie Fernández, która zarządza oddziałami edukacji średniej oraz pani Oldze Carrera Martìn, szkolnej pedagog.

Czytaj całość
Finał Konkursu Wiedzy Biotechnologicznej
2025.03.20

20 marca na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego odbył się finał Konkursu Wiedzy Biotechnologicznej. Uczestniczyły w nim Jagoda Chabowska z 3C i Zuzanna Kowalska z 2C przygotowane przez panią Małgorzatę Turyn. Tegoroczna edycja dotyczyła zielonej biotechnologii. Uczestnicy poza testem mieli okazję wysłuchać wykładu popularnonaukowego na temat mikrobiomu człowieka oraz zwiedzić budynek wydziału i dowiedzieć się jak wyglądają studia na kierunku biotechnologia.

Czytaj całość
Czy mój mózg to ja? - wykład i gra dydaktyczna
2025.03.20

20 marca gościliśmy w naszej Szkole panią dr Annę Kot z wykładem i grą dydaktyczną pt.Czy mój mózg to ja? - neuronalne mechanizmy świadomości. Zajęcia odbyły się w ramach programu edukacyjnego realizowanego przez Wydział Biologii UG Poznaj pracę biologa. Zagadnienia, które zostały poruszone w trakcie zajęć to: definiowanie świadomości - problemy, wyjątkowość mózgu człowieka, specjalizacja półkul, całkowite rozdzielenie półkul mózgowych, zespoły dyskoneksji - rozdwojenie świadomości, ilościowe i jakościowe zaburzenia świadomości, zniekształcenia mózgowej reprezentacji ciała.

Czytaj całość
Okrągły Stół Uczniowski
2025.03.17

SU nie zwalnia tempa i po piątkowym sukcesie IV Forum Samorządów, którego nasza szkoła była organizatorem, uczestniczył w spotkaniu Okrągłego Stołu Uczniowskiego z udziałem pani Ministry Edukacji Barbary Nowackiej. Ponad 140 uczniów i uczennic z województwa pomorskiego zebrało się, żeby wspólnie podzielić się opinią na temat praw ucznia oraz ogólnej sytuacji w szkołach. Wybrani uczniowie, w tym nasza przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kaja Koriat-Kreft, mieli możliwość zadać pytanie pani ministrze. Dowiedzieliśmy się między innymi w jaki sposób dokonywana jest selekcja szkolnych lektur oraz poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej. Zdementowane zostały również pogłoski na temat planowanego skrócenia lekcji do 40 minut. To była dla nas wszystkich bardzo cenna lekcja!

Czytaj całość
IV Forum Samorządów Uczniowskich
2025.03.14

Po kilkuletniej przerwie wracamy do świetnej praktyki i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami uczniowskimi z różnych szkół powiatu wejherowskiego. To właśnie w ubiegły piątek odbyło się IV Forum, na którym samorządy uczniowskie zaprezentowały efekty swoich działań w ramach przeprowadzonych kampanii społecznych, zarówno w swoich szkołach, jak i poza nimi. Przeciwdziałanie mowie nienawiści i propagowanie właściwych postaw wśród młodzieży - to główny temat tegorocznego forum samorządów, który odzwierciedlił się w wystąpieniach wszystkich szkół. Nasza drużyna w składzie: Kaja Koriat-Kreft, Dominika Lewandowska, Paulina Derc, Nina Zajdler oraz Hania Tobolska i Gustaw Gębski przedstawili relację ze swych działań w filmie oraz krótkiej, karykaturalnej scence teatralnej (świetna rola Oli Mielniczek jako Mrs Hate i Janka Kraski - Trolla Internetowego). Wszystkie samorządy otrzymały w prezencie logo kampanii autorstwa Julii Bartold, uczennicy naszej szkoły, które będą mogły nakleić w swojej przestrzeni publicznej jako element kampanii społecznej w walce z mową nienawiści. Uczniowie wraz z opiekunami, po zakończeniu części oficjalnej, rozmawiali również na temat koncepcji przyszłorocznego forum. Była to okazja do wspólnej pracy, dzielenia się doświadczeniem i szerzenia dobrych praktyk na większą skalę. I za to DZIĘKUJEMY wszystkim uczestnikom forum!

Czytaj całość
Dni otwarte Uniwersytetu Gdańskiego
2025.03.12

12 marca klasy 2a i 3a wybrały się na dni otwarte Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie obejrzeli krótką inscenizację związaną z działalnością Solidarności w PRL- u i mieli okazję przekonać się o brutalności ówczesnej władzy i ich metodach pracy. Następnie udali się na wykład z historii sztuki ”Sztuka- nie dotykać !” profesora Jacka Friedricha, który opowiedział o swojej pasji zbierania pocztówek. Część imponującego zbioru młodzież mogła zobaczyć, a nawet dotknąć, wbrew temu co mówił tytuł spotkania, a także podziwiać grafikę przedstawioną na tych małych dziełach sztuki. Ostatnim wykładem było spotkanie z pasjonatem odczytywania starożytnych inskrypcji dr Karolem Kłodzińskim. Uczniowie z pomocą adiunkta mogli rozszyfrowywać antyczne napisy, a także dowiedzieć się wiele ciekawych historii na temat cesarzy rzymskich.

Czytaj całość
Konkursy związane z wiedzą o mózgu
2025.03.08

W dniach 7 i 8 marca odbyły się kolejne etapy dwóch konkursów związanych z szeroko pojętą wiedzą o mózgu: Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu oraz Brain Bee 2025 Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej, których współorganizatorem jest Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. W obu konkursach naszą szkołę reprezentowali Oliwia Ostrowska i Adam Łaski. Gratulujemy wyników.

Czytaj całość
Asy Pierwszej Pomocy
2025.03.07

Asy Pierwszej Pomocy to siedmioro uczniów z klas 2c, 3c oraz 3e, którzy w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii wprowadzili w życie projekt społeczny mający na celu szerzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz zwiększania umiejętności jej udzielania. Uczniowie publikują instruktarze na specjalnie założonym profilu na Instagramie oraz TikToku @asypierwszejpomocy, a wchodząc w ostatnią fazę swojego projektu rozpoczęli przeprowadzanie warsztatów w środowisku lokalnym.

Czytaj całość
XIII Powiatowy KONKURS PIOSENKI MIŁOSNEJ
2025.02.14

Dnia 14 lutego 2025 roku w 1LO im. Książąt Pomorskich w Rumi odbyła się XIII edycja Powiatowego konkursu Piosenki Miłosnej ,,Miłość niejeden zna język”. 6 szkół ponadpodstawowych Powiatu Wejherowskiego reprezentowało 14 solistów, 4 duety, oraz 1 zespół. W kategorii solista I miejsce zajęła Roksana Potrykus z PZS w Redzie. W kategorii zespół: I miejsce ex aequo duet Oliwia Noculak i Natan Wałdowski z 1LO w Wejherowie oraz zespół ENCORE z 1 LO w Rumi. Ponadto uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca: w kategorii solistka - Kornelia Krajnowska II miejsce, a wyróżnienie Julia Szeląg.

Czytaj całość
Wizyta w KL Stutthof – edukacja patriotyczna
2025.02.10

10 lutego 2025 r. uczniowie wszystkich klas pierwszych zwiedzali niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady KL Stutthof w Sztutowie. Wyjazd zorganizowano w ramach edukacji historycznej w miejscu pamięci narodowej, aby kształtować wśród młodzieży postawy refleksji nad martyrologią narodu polskiego. Zwiedzanie obozu odbyło się z przewodnikami. Ponadto w obozowym krematorium, symbolicznie zapalono znicze, jako hołd złożony ku pamięci pomordowanych. Poznanie tragicznej rzeczywistości więźniów hitlerowskiego obozu zagłady na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Czytaj całość